Terminowe zatrudnienie po transferze
Czy 24-miesięczny limit pracy na czas określony ustaje z chwilą przejścia zakładu pracy? Zdania prawników są podzielone, choć większość twierdzi, że nie
Firma jednego z czytelników przeszła w ręce innego pracodawcy. Zatrudnione w niej osoby mają umowy terminowe. Niektóre z nich zostały nawiązane już po transferze. Jak w takiej sytuacji liczyć 24-miesięczny limit: od pierwszej umowy na czas określony zawartej jeszcze ze starym pracodawcą czy od umowy nawiązanej już pod rządami nowej firmy?
Dwie sprzeczności
Transfer firmy to potoczna nazwa przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 231 k.p.). Pakiet antykryzysowy wskazując 24-miesięczny limit terminowego zatrudnienia, nie odnosi się do tego procesu ani słowem, co powoduje, że w zakresie liczenia umów na czas określony pojawiły się interpretacyjne wątpliwości. Powstają one na skutek brzmienia dwóch przepisów.
Chodzi o art. 13 pakietu antykryzysowego oraz art. 231 k.p. Pierwszy z nich stanowi, że okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 24 miesięcy.
Zwrot „między tymi samymi stronami stosunku pracy” może sugerować, że w chwili przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę bieg ustawowego, maksymalnego okresu zatrudnienia zostaje przerwany. Jednak drugi przepis mówi wyraźnie, że w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę staje się on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta