Uwaga na limity i reguły zmniejszania należności
Większa część składki na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od zaliczki na podatek. Jednak jest jeszcze jedno ograniczenie
Mianowicie nie można odliczyć pracownikowi czy osobie współpracującej na podstawie innej umowy (np. cywilnej) składki zdrowotnej, której podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku albo dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 27b ust. 1 ustawy z 27 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych, DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.; dalej ustawa o PIT).
W praktyce chodzi tu o sytuacje, gdy określony rodzaj przychodu (należność) podlega obłożeniu składkami, natomiast zwolniony jest z podatku dochodowego. W przypadku pracowniczych przychodów, a więc ze stosunku pracy i pokrewnych a także umów cywilnych, mało jest takich przykładów.
Dlatego że zwolnienia ze składek i z podatku w większości się pokrywają, a przepisy z zakresu ubezpieczeń zawierają nawet szerszy wachlarz przychodów zwolnionych, które zresztą odnoszą się również do wykonawców umów-zleceń.
Na czym polega ograniczenie w odliczaniu składki zdrowotnej (również społecznych) od przychodów zwolnionych, pokażemy na przykładzie, który dotyczy świadczenia z tytułu zakwaterowania pracownika. Jest ono w pełni oskładkowane, a pod pewnymi warunkami korzysta ze zwolnienia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta