Jak rozliczyć CIT od dywidendy ze spółki osobowej
Spółka z o.o. będąca akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej nie może od dochodów z tytułu dywidendy uiszczać jednorazowej zaliczki na podatek w miesiącu powstania roszczenia o wypłatę
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 2 marca 2011 (IPPB5/423-905/10-5/RS).
Spółka z o.o. w organizacji zamierzała nabyć akcje spółki komandytowo-akcyjnej (dalej s.k.a.), z tytułu których w przyszłości mogła otrzymać dywidendę.
Pytała, czy powinna rozliczyć się z tego dochodu, płacąc zaliczkę na CIT w momencie powstania roszczenia o wypłatę tej dywidendy.
Jej zdaniem dochód ten powinien podlegać opodatkowaniu dopiero w momencie faktycznej wypłaty, o czym mówi art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, ponieważ dopiero w tym momencie można mówić o przychodzie należnym akcjonariuszowi s.k.a. Nieracjonalne byłoby przyjęcie, że pomimo braku wypłaty dywidendy po stronie akcjonariusza powstaje obowiązek comiesięcznego wpłacania zaliczek na CIT.
Izba nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreśliła, że spółka, jako akcjonariusz s.k.a. zobowiązana będzie do wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego. Ustawodawca nie przewidział możliwości szczególnego traktowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta