Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Turbiny pancerników

23 kwietnia 2011 | Bitwy i wyprawy morskie | Robert Przybylski
autor zdjęcia: Jacek Gramburg
źródło: Rzeczpospolita

Budowana wielkim kosztem Hochseeflotte nie rozgromiła Brytyjczyków, ale następcy Tirpitza nie rezygnowali z planu zniszczenia oponenta w kolejnej wojnie.

Po traktacie wersalskim admirałowie Marinenleitung na odbudowę potęgi niemieckiej marynarki pierwotnie zażądali 200 – 250 mln marek rocznie, potem zmniejszyli żądania do 100 mln.

W 1924 roku niemiecka marynarka założyła kosztem 450 tys. marek firmę Travemunder Yachtafen, w której za 150 – 200 tys. rocznie budowała szybkie kutry wojskowe. Służyły do testów torped, co było pogwałceniem traktatu wersalskiego. Równolegle firma Severa GmbH (Seeflugzeug-Versuchsabtei-lung) w kooperacji z Luft-Hansą rozwijała lotnictwo morskie. Roczny koszt tych badań sięgał 1,2 mln marek. Pieniądze na badania pochodziły z Ministerstwa Transportu. Ministerstwo Finansów pomagało wojskowym tak plątać zapisy w budżecie, aby nielegalne wydatki były niewidoczne. O lewych pieniądzach wiedzieli tylko kanclerz i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8911

Spis treści
Zamów abonament