Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys polityki, renesans sądu

23 kwietnia 2011 | Prawo | Tomasz Tadeusz Koncewicz
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Sędziowie poprzez konstytucyjną kontrolę prawa muszą ingerować w polityczne „wybory chwili” polityków nieprzestrzegających konstrukcyjnych wartości systemu – pisze adwokat

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Trybunał) rozstrzygnie wkrótce, czy litewskie przepisy dotyczące pisowni nazwisk są zgodne z prawem wspólnotowym, w tym z zasadą niedyskryminacji i swobodnego przepływu obywateli Unii Europejskiej (sprawa C-391/09). Znaczenie tej sprawy nie sprowadza się jednak tylko do analizy drażliwego i dobrze znanego problemu w dwustronnych relacjach polsko-litewskich. Przede wszystkim daje ona asumpt do głębszej refleksji na temat roli prawa i sądu konstytucyjnego vis-a-vis procesu politycznego w ogóle, zwłaszcza że w naszym codziennym myśleniu cały czas nie doceniamy reformującej roli prawa i sali sądowej.

Jedyna przeciwwaga

Jesteśmy świadkami ewolucji sposobu rozumienia podziału władzy. Nowoczesny podział władzy jest oparty nie o trójpodział, ale dwupodział, zarzuca bezwzględną separację władz i podkreśla znaczenie wzajemnego się kontrolowania przez poszczególne władze.

Jedyną przeciwwagą dla bloku władzy wykonawczej-ustawodawczej (politycznej) jest władza sądownicza, której funkcja i rola są określone przez państwo (wspólnotę) prawa. To sąd konstytucyjny wyznacza nieprzekraczalne granice dla chwilowej większości demokratycznej. Legitymizacja sędziego nie ma charakteru elekcyjnego, ale funkcjonalny. Wynikając z niezależności sędziów i ich poddania prawu, uzupełnia legitymizację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8911

Spis treści
Zamów abonament