Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyklista na zebrze pieszo

23 kwietnia 2011 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Cyklista może korzystać z przejścia dla pieszych tylko w określonych warunkach. Jeśli je złamie, zapłaci mandat, i to naprawdę spory

Wszystko to dla bezpieczeństwa miłośników dwóch kółek, którzy wraz z wiosną wyruszyli na drogi. Zasadą jest, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zejść z roweru i pokonać je pieszo (prowadząc rower). Za złamanie tej zasady można dostać mandat. Kodeks wykroczeń przewiduje w art. 97 naganę albo nawet do 3 tys. zł grzywny za wykroczenie przeciwko przepisom o bezpieczeństwie lub porządku ruchu na drogach publicznych (a za takie właśnie uznaje się przejazd po zebrze bez zejścia z roweru).

Od zasady zakazu przejazdu na zebrach przewidziano odstępstwo. Jeśli na pasach są specjalnie wyznaczone miejsca i działa na nich oddzielna sygnalizacja świetlna dla rowerzystów i pieszych, wolno pokonać pasy na rowerze. Takie przejścia znajdują się najczęściej przy drogach, na których przebiegają ścieżki rowerowe. Wjeżdżający nagle na pasy rowerzyści są przyczyną wielu wypadków drogowych. Lepiej więc wiedzieć, jakie prawo w tych sprawach obowiązuje.

Brak okładki

Wydanie: 8911

Spis treści
Zamów abonament