Napoleon w Boulogne
Na wodzie pisane... opowieści marynistyczne z Polski i ze świata
Nie najdokładniejszą, ale na pewno jedną z najlepiej, najżywiej napisanych biografii Bonapartego jest „Historia Napoleona" pióra Emila Margo de Saint-Hilaire'a, która w przekładzie polskim Leona Rogalskiego wydana została po raz pierwszy w 1844 roku w Warszawie przez Augusta Emanuela Glücksberga. Roman Umiastowski, przygotowując do druku przez Główną Księgarnię Wojskową drugą edycję dzieła, zaakcentował, że „była to ulubiona książka lat chłopięcych Józefa Piłsudskiego i z niej przyszły Marszałek Polski nauczył się kochać Napoleona. Wśród pamiątek złożonych w Belwederze tom »Historii...« zajmuje jedno z naczelnych miejsc".
I właśnie ten tom zawiera niezwykle sugestywny opis wydarzeń pod Bou-logne-sur-Mer, gdzie w latach 1803 – 1805 flota francuska szykowała się do inwazji na Wyspy Brytyjskie. Inwazji, do której ostatecznie nie doszło.
„Obecność cesarza w Boulougne – czytamy – przyspieszyła wykonanie wielkiego portu morskiego. Urządzono składy, zgromadzono zapasy. Jeszcze nigdy (? – przyp. K.M.) umysł ludzki nie podjął tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta