Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uniknąć zasilania kasy gminy

23 kwietnia 2011 | Prawo | Izabela Lewandowska

Obdarowany nie zwraca bonifikaty, jeśli szybko sprzeda lokal wykupiony przed 22 października 2007 r.

 

Jeśli lokum było wykupione po tej dacie, to w razie jego odsprzedaży lub darowizny przez osobę bliską bezpośredniego kontrahenta gminy upust musi co do zasady wrócić do gminy.

Okres karencji co do mieszkań sprzedanych najemcom przez gminę lub Skarb Państwa  przed 22 września 2004 r. wynosi dziesięć lat, licząc od dnia wykupu. Wykupione po tej dacie można sprzedać bez zwracania bonifikaty po pięciu latach.

Graniczna data

Data 22 października 2007 r. wynika stąd, że w tym dniu weszła w życie nowelizacja z 24 sierpnia 2004 r. ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.), którą zmieniono przepisy o zwrocie bonifikaty. W myśl dodanego wtedy ust. 2b art. 68 u.g.n. wskazane w ust. 2 art. 68 zasady dotyczące zwrotu bonifikaty stosuje się odpowiednio do osoby bliskiej, która wyzbyła się mieszkania albo wykorzystała je na cel niemieszkaniowy przed upływem pięciu lat od dnia pierwotnego nabycia (wykupu od gminy albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8911

Spis treści
Zamów abonament