Chrystus zmartwychwstał
Schody do nieba, wielka księga z proroctwami i Ewangelią, historia Polski naznaczona krzyżami i motywy papieskie – tegoroczne groby nawiązują do Jana Pawła II i jego nauki, ale też historii kraju i losów człowieka. Tradycyjnie odwiedzamy je w Wielką Sobotę.
W tym roku trudno w wystroju Grobu Pańskiego uniknąć nawiązania do postaci Jana Pawła II: jego nauki, przesłania, które ze sobą niosła. Beatyfikacja naszego papieża to najważniejsze wydarzenie tego roku. I może nie tylko – mówi ks. płk Robert Mokrzycki z katedry polowej przy ul. Długiej.
Większość Grobów Pańskich gotowa jest od wczoraj, ale tradycyjnie odwiedzane są w Wielką Sobotę. Zwyczaj urządzania Grobu Pańskiego narodził się już w XII w. W okresie zaborów, zwłaszcza po powstaniu styczniowym, ich wystrój miał wymowę patriotyczną. Podobnie było w czasie stanu wojennego. Ostatnio często nawiązuje do problemów moralnych, próbuje symbolicznie przedstawić życie człowieka, jego rozterki, upadki, zwycięstwa.
Bazylika św. Krzyża
ul. Krakowskie Przedmieście 3
Grób papieski. Na centralnym miejscu wielka księga przypominająca tę, która stała na pl. św. Piotra podczas uroczystości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta