Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aborcja ze wskazań społecznych

31 sierpnia 1996 | Prawo | ŻS

Między Sejmem a Senatem

Aborcja ze wskazań społecznych

Uchwalona w piątek nowela do ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży pozwala na dokonanie aborcji z tzw. wskazań społecznych. Przepisy te musi jednak jeszcze rozważyć Senat i zaakceptować Prezydent RP.

Ustawa ma otrzymać nową preambułę. Obecnie przepisy ustawy poprzedza wstęp określający następujące motywy ustawodawcy: "Uznając, że życie jest fundamentalnym dobrem człowieka, a troska o życie i zdrowie należy do fundamentalnych obowiązków państwa, społeczeństwa i obywatela (. .. ), stanowi się, co następuje (. .. )". Nowelizacja uzupełnia dotychczasowy tekst o następujące słowa: "Uznając prawo każdego do odpowiedzialnego decydowania o posiadaniu dzieci oraz prawo dostępu do informacji, edukacji, poradnictwa i środków umożliwiających korzystanie z tego prawa, stanowi się, co następuje (. .. )". Inny byłby też jej art. 1. Zamiast: "Każda istota ludzka ma od chwili poczęcia przyrodzone prawo do życia" ma on brzmieć: "Prawo do życia podlega ochronie, w tym również w fazie prenatalnej, w granicach określonych w ustawie".

Zmienia się także terminologia przyjęta w tym akcie prawnym. Mówi on już nie o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 846

Spis treści
Zamów abonament