Leasing -- kwalifikacja umowy
Leasing -- kwalifikacja umowy
Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim
Kilkakrotnie poruszaliśmy w naszych rozmowach problem leasingu. Dzisiaj powiedzmy o podatku dochodowym od umów leasingowych. W tej sprawie zostały wydane słynne, a zarazem kontrowersyjne w środowisku leasingowców dwa pisma ministra finansów -- ze stycznia i kwietnia 1996 r. Składane były też interpelacje poselskie. Czytelnicy informują nas, że opierając się na wspomnianych pismach, urzędy skarbowe masowo kontrolują podatników-leasingodawców. Proszę wyjaśnić, na czym polega problem.
Pojawił się on w bieżącym roku. Przede wszystkim dlatego, że drugie ministerialne pismo jest częściowo sprzeczne z pierwszym.
Jak informują czytelnicy, istnieją wypadki w stecznego przekwalifikowywania przez urzędy skarbowe umów leasingu operacyjnego na umowy sprzedaży na raty lub sprzedaży z warunkiem zawieszającym.
Jest to odzwierciedlenie tez zawartych w styczniowym piśmie. Stwierdza się w nim m. in. , że jeżeli "leasingodawca sprzedaje daną rzecz będącą przedmiotem umowy leasingu innemu podmiotowi lub nawet temu samemu, ale na mocy odrębnej umowy sprzedaży nie związanej z umową leasingową, cena nie powinna odbiegać od wartości rynkowej przedmiotu sprzedaży, stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 19...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta