Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młody i prężny "ageism"

31 sierpnia 1996 | Plus Minus | AŚ

Dyskryminacja po pięćdziesiątce

Młody i prężny "ageism"

18 brytyjskich pracodawców zorganizowało grupę nacisku, Employers' Forum on Age, która prowadzi akcję na rzecz zniesienia dyskryminacji ze względu na wiek. W jej skład wchodzą m. in. Marks and Spencers, B& Q, Sainsburys. Wielu Brytyjczyków postrzega gorsze traktowanie starszych wiekiem pracowników jako rozpowszechniony i szkodliwy przejaw dyskryminacji. Wiek jest zwykle pierwszym sitem, odsiewającym pracowników poszukujących pracy, czytelnym już w ogłoszeniu o pracę. Liczba czynnych zawodowo osób po 50-ce, którzy jeszcze mają pracę, wykazuje w Wielkiej Brytanii tendencję spadkową. Na dyskryminację ze względu na wiek przywykło się tu mówić "ageism" (od słowa "age" -- wiek) .

Skuteczniej o swoje prawa upominają się osoby o niekonwencjonalnych skłonnościach seksualnych. Labourzystowska baronessa Turner jest jednym z wnioskodawców kontrowersyjnej ustawy, zakazującej dyskryminacji z powodu takich bądź innych seksualnych skłonności (The Sexual Orientation Discrimination Bill) . Z powodu nieodległych już wyborów projekt zapewne nie będzie uchwalony, ale może pojawić się znowu, a to za sprawą niedawnego, głośnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie określanej jako "Z. przeciwko S. i władzom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 846

Spis treści
Zamów abonament