Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo na wygnaniu

31 sierpnia 1996 | Plus Minus | KT

Państwo na wygnaniu

Krzysztof Tarka

W 1992 r. Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie podjęło myśl wydania "Materiałów do dziejów polskiego uchodźstwa niepodległościowego w latach 1939--1991". Wśród autorów znaleźli się uczestnicy wydarzeń oraz historycy z emigracji i kraju.

Zmiany polityczne na przełomie lat 80. i 90. przyniosły koniec epoki PRL; dopełniła się również misja powojennej emigracji, tych "nieprzejednanych", dla których wolne wybory i niepodległość były celami podstawowymi. Wraz z likwidacją cenzury nadeszła szansa (i konieczność) gruntownego opracowania i przybliżenia tego zamkniętego w dziejach polskiego uchodźstwa okresu. Prezentowany tom jest jednym z pierwszych rezultatów. Jeśli działalność rządu polskiego w latach 1939--1945 jest stosunkowo nieźle poznana (przedstawiono ją w pierwszym tomie "Materiałów") , to zamiar całościowego opracowania dziejów powojennego wychodźstwa, o którym wiedza jest niemal żadna, stanowi inicjatywę szczególnie cenną. Kolejne tomy (łącznie 8) dotyczą rozmaitych aspektów funkcjonowania i działalności emigracji od końca wojny, aż po czasy współczesne: mobilizacja uchodźstwa do walki politycznej, kierownictwo obozu niepodległościowego, akcja niepodległościowa na terenie międzynarodowym, pomoc krajowi, zakończenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 846

Spis treści
Zamów abonament