Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Książeta i żebracy

31 sierpnia 1996 | Plus Minus | BM

U progu XXI wieku

Książeta i żebracy

Bronisław Misztal

W pamiętnej powieści Marka Twaina młody książę, opuściwszy mury zamku, znalazł się na ulicy, zaludnionej przez zwykłych ludzi, tragarzy, woźniców dyliżansów, a przede wszystkim przez żebraków, oszustów i rzezimieszków, gdzie tętniło prawdziwe życie miasta. Świat ówczesnego Londynu podzielony był wzdłuż niewidzialnej linii demarkacyjnej -- z jednej strony nienaturalny artefakt życia, stworzony przez przywilej niepracowania, majątku rodzinnego dziedziczonego z pokolenia na pokolenie, chroniony dosłownie i w przenośni przez pałacowe czy dworskie mury, z drugiej zaś strony życie prawdziwe, brutalne i bolesne, będące doświadczeniem zarówno tych, których los skazał na pracę za niewystarczające wynagrodzenie, jak i tych, których egzystencja sprowadzała się do pasożytowania na majątku innych. Niepracujący książęta i szukający datku żebracy -- taki był obraz Zachodu w momencie, gdy wkraczał z feudalizmu w kapitalizm.

Dzisiaj, u schyłku dwudziestego stulecia, nie mogę się oprzeć wrażeniu pewnego déja vu, zupełnie jakbym czytał od nowa tamtą powieść, chociaż, jak w krzywym zwierciadle, niełatwo jest rozpoznać na pierwszy rzut oka, kto księciem, a kto żebrakiem.

Na cztery lata przed początkiem nowego millenium świat jest głęboko podzielony....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 846

Spis treści
Zamów abonament