Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Schodzą na psy

31 sierpnia 1996 | Nauka i Technika | KK

Osłabiony Fernando

Schodzą na psy

Krowy szaleją, byki zaś niedołężnieją. Co się dzieje? W czasie spektaklu corridy we francuskim mieście Arles, sześciu bykom sprowadzonym z Andaluzji rozjeżdżały się przednie nogi, gdy podążały za kapą matadora. Kompromitacja. Sporadyczne przypadki takiej słabości zdarzały się również dawniej, ale teraz zjawisko przybrało zdumiewające rozmiary. Andaluzyjscy hodowcy tłumaczą je tegorocznymi ciężkimi warunkami pogodowymi. Istotnie, w Andaluzji padały ulewne deszcze i było zimno. Zwierzęta przeznaczone na areny żyją praktycznie na wolności, pod gołym niebem, na ogromnych połaciach pastwisk. Toteż w tym roku zwierzęta musiały tygodniami skubać mokrą trawę w przejmującym chłodzie. W rezultacie, zdaniem hodowców, nabawiły się "kulawicy".

A co na takie dictum nauka?

Pozory mylą

Nauce obojętne są estetyczne doznania kibiców, kompromitacja organizatorów, utrata renomy hodowców. Nauka po prostu konstatuje fakt, że nogi byków nie są w stanie udźwignąć ciężaru ich własnych ciał. Nauka, a ściślej hipoteza naukowa wiąże to z genetyką i ze zmianą metod hodowlanych.

Rzecz w tym, iż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 846

Spis treści
Zamów abonament