Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogoda dla środka

31 sierpnia 1996 | Plus Minus | SB

Z boku

Pogoda dla środka

Stefan Bratkowski

Nasz kraj nie raz miał szczęście do mądrości umiarkowania. Nie tylko w dobrobycie "złotego wieku", kiedy uniknął wojen religijnych. Nawet w nieszczęściach: w 1791 r. Konstytucją 3 maja proklamował rewolucję społeczną -- bez gilotyn. Powstanie kościuszkowskie, wywołane przez jej zwolenników, powiesiło w przystępie gniewu ludowego tylko kilku zdrajców.

Nasze powstania miały -- od razu -- swoje władze i Polacy traktowali je z całym szacunkiem. Jedyna eksplozja bezhołowia, to była rewolucja 1905--7 roku, bezpodstawnie nazywana czasami Czwartym Powstaniem. Polacy strzelali wtedy do siebie wzajem częściej niż do ludzi carskiego aparatu, ale też to była rewolucja obyczajowo i mentalnie nam obca. To się nigdy nie powtórzyło. I nawet wtedy jedyny pogrom na naszych ziemiach zorganizowała Ochrana.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 846

Spis treści
Zamów abonament