Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

16 września 1996 | Prawo | RH

Informacje

Droga ku dwóm instancjom

Ustawa z 31 stycznia 1980 r. przywróciła w naszym kraju sądownictwo administracyjne. W ubiegłym roku NSA obchodził piętnastolecie swego funkcjonowania. Upływ czasu, a przede wszystkim trwające jeszcze prace nad nową konstytucją są dobrą okazją do spojrzenia na rolę iznaczenie jego orzecznictwa, zastanowienia się nad zmianami organizacyjnymi, jakie przechodził w tym okresie, oraz nad kierunkami zmian w zakresie właściwości Sądu. Najistotniejsze jednak jest spojrzenie w przyszłość: jaki model sądownictwa administracyjnego ma nam towarzyszyć w najbliższych latach.

Nie sądzę, by ktoś kwestionował samą potrzebę sądownictwa administracyjnego. Najczęściej akcentuje się, że prawo administracyjne jest niezmiernie rozległą, dynamiczną i ulegającą częstym zmianom gałęzią prawa. Na kształt prawa administracyjnego w istotny sposób wpływają struktury resortowe -- one bowiem w zasadniczym stopniu uczestniczą w tworzeniu nowych aktów prawnych. Także te struktury istotnie kształtują kierunki interpretacji przepisów prawnych. Nader często akty prawne rangi ustawowej nie są zharmonizowane ze sobą, tworząc nowe regulacje prawne zapomina się o koniecznym ich skorelowaniu z aktami dziedzin pokrewnych oraz odnoszeniu się do stosunków faktycznych i prawnych ukształtowanych na podstawie przepisów prawnych uprzednio...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 861

Spis treści
Zamów abonament