Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadowoleni tylko obserwatorzy

16 września 1996 | Gazeta | RB MK

Pierwsze powojenne głosowanie w Bośni bez poważniejszych incydentów

Zadowoleni tylko obserwatorzy

W dość spokojnej atmosferze odbyły się w sobotę pierwsze po wojnie wybory w Bośni i Hercegowinie (Federacja Muzułmańsko-Chorwacka i Republika Serbska) . Szacuje się, że wzięło w nich udział ok. 70 proc. uprawnionych do głosowania. Choć Muzułmanie domagają się unieważnienia wyborów w Republice Serbskiej, to obserwatorzy zagraniczni nie znajdują powodów, by uznać je za nieważne. Pierwsze wyniki mają być ogłoszone w poniedziałek.

W wyborach prezydenckich, parlamentarnych oraz kantonalnych startowało 3398 kandydatów 24 partii politycznych. Głosowało na nich ponad dwa miliony osób. Zgodnie z oczekiwaniami największe szanse na stanowiska w trzyosobowym Prezydium Bośni i Hercegowiny mają: Serb -- Momczilo Krajisznik, Muzułmanin -- Alija Izetbegović i Chorwat -- Kresimir Zubak.

Uchodźcy, którzy musieli opuścić swoje rodzinne strony podczas działań wojennych, mogli głosować w miejscach poprzedniego zamieszkania. W zdecydowanie większym stopniu skorzystali z tej szansy Muzułmanie (110 tys. ) niż Serbowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 861

Spis treści
Zamów abonament