Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Psychologiczne bariery przedsiębiorczości

16 września 1996 | Styl życia | EM

Zdaniem naukowców

Psychologiczne bariery przedsiębiorczości

Eugenia Mandal

Fenomen przedsiębiorczości stanowi od wielu lat przedmiot dyskusji w naukach ekonomicznych i społecznych krajów wysoko rozwiniętych gospodarczo. W Polsce zainteresowanie przedsiębiorczością pojawiło się stosunkowo niedawno i koncentruje się głównie wokół "inkubacji" przedsiębiorczości. Rozwijanie przedsiębiorczości polega na stwarzaniu optymalnych warunków ekonomicznych i prawnych. Wiąże się także ze zmianami postaw i zachowań jednostek. W aspekcie psychologicznym oznacza trening takich cech, jak zdolność dokonywania szybkiej oceny sytuacji i podejmowania trafnych decyzji, umiejętność działania w warunkach ryzyka, sztuka negocjacji, zdolność do rozwiązywania problemów interpersonalnych, funkcjonowanie w warunkach stresu, otwartość i niekonwencjonalność myślenia i wielu innych.

Zjawisko różnic między płciami w natężeniu przedsiębiorczości (i ogólniej -- w funkcjonowaniu zawodowym) sprowadza się nie tylko do kwestii ekonomicznych, prawnych i politycznych, ale stanowi także problem o charakterze psychologicznym. Liczne analizy psychologiczne wskazują na znaczenie wielu czynników mogących stanowić bariery w przedsiębiorczości kobiet.

1. Socjalizacja

Kobiety imężczyźni poddawani są diametralnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 861

Spis treści
Zamów abonament