Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ułożyć książkę, ułożyć życie

16 września 1996 | Kultura | ES

Wiktor Woroszylski (1927-1996)

Ułożyć książkę, ułożyć życie

W piątek 13 września zmarł w Warszawie po ciężkiej chorobie Wiktor Woroszylski - wybitny poeta, prozaik, tłumacz i znawca literatury rosyjskiej. W młodości ideowy komunista propagujący socrealizm w literaturze, od lat siedemdziesiątych był jedną z czołowych postaci polskiej opozycji demokratycznej, współdziałał z KOR-em, tworzył niezależny obieg wydawniczy, był współtwórcą głośnego kwartalnika "Zapis". W stanie wojennym internowany, przebywał blisko rok kolejno w Białołęce, w Jaworzu i Darłówku.

Od lat nie miał nigdzie stałego etatu. Drukował w paryskiej "Kulturze", "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", ostatnio w "Rzeczpospolitej". Czytelnicy "Więzi" znali go ze stałego felietonu, zamieszczanego najpierw z miesięcznym, a potem z "niewiadomym" opóźnieniem.

Wiktor Woroszylski urodził się 8 czerwca 1927 w Grodnie. W 1945 r. repatriował się wraz z rodziną do Polski, studiował polonistykę na uniwersytecie w Łodzi, później przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował jako publicysta i reporter. Debiutował w roku 1949 tomem wierszy "Śmierci nie ma! ", następnie wydał zbiór "Pierwsza linia pokoju" (1951) . Pisywał wówczas o Pstrowskim i o Dzierżyńskim, o Ludwiku Waryńskim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 861

Spis treści
Zamów abonament