Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Polska jest potęgą

16 września 1996 | Gazeta | KG

Po wizycie prezydenta Chiraca

Czy Polska jest potęgą

Kraje "trójkąta weimarskiego", Polskę, Niemcy i Francję, Jacques Chirac występując w polskim parlamencie nazwał "trzema wielkimi potęgami europejskimi". Kurtuazja prezydenta Francji? A może rzeczywiście Polska jest potęgą? Odpowiadają przedstawiciele kilku ugrupowań.

Przyjemna retoryka

Longin Pastusiak, SLD: -- Prezydent Chirac nie szczędził z trybuny sejmowej komplementów Polsce i użył sformułowań, które na pewno mile brzmią dla polskiego ucha: o bardzo wielkim narodzie polskim, o tym, że budzi on podziw we Francji, nazwał Polskę siostrą Francji oraz powiedział, że jesteśmy wielką potęgą. Oczywiście, trzeba to przyjąć jako przyjemną retorykę. Polska nie jest potęgą. Musimy być realistami w ocenie możliwości. Ale nie jesteśmy też krajem marginalnym ani w Europie, ani na świecie. Polska cieszy się niewspółmiernie większym prestiżem na świecie, niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 861

Spis treści
Zamów abonament