Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postawić na jedną Kartę

16 września 1996 | Świat | MW

Czy w kwestii poszerzenia NATO na wschód Rosja jest gotowa pójść na kompromis

Postawić na jedną Kartę

Maria Wągrowska

Sojusz transatlantycki -- zakładając, że Moskwa zadowoli się podpisaniem z tą organizacją Karty współpracy i w ten sposób Rosja będzie włączona w system bezpieczeństwa europejskiego -- zaczął się przygotowywać do przyjęcia co najmniej trzech państw środkowoeuropejskich, w tym Polski. Jak potoczą się natomiast losy naszego członkostwa, jeżeli Rosjanie nie zgodzą się na przyjęcie proponowanej Karty? Czy cała zachodnia koncepcja przyszłego systemu bezpieczeństwa runie wówczas niczym domek z kart?

Karta -- jak od niedawnego przemówienia amerykańskiego sekretarza stanu Warrena Christophera w Stuttgarcie określa się planowane porozumienie między NATO a Rosją -- w gruncie rzeczy nie jest ideą nową. Już od dłuższego czasu Zachód podkreśla potrzebę zadekretowania stosunków między Brukselą a Moskwą: albo w formie porozumienia o stosunkach strategicznych, albo o specjalnym statusie, albo nawet w formie traktatu. Dopuszcza myśl, by o europejskim systemie bezpieczeństwa decydowano w składzie "16 +1" lub wręcz, by współdecydowała o tym "17". Partnerstwu z Rosją -- bo do tego sprowadza się sens planowanego porozumienia -- miałoby towarzyszyć ewolucyjne i "przejrzyste" dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 861

Spis treści
Zamów abonament