Chirurgia przez dziurkę
Wszczepianie naczyń wieńcowych za pomocą laparoskopu może zrewolucjonizować kardiochirurgię
Chirurgia przez dziurkę
Za kilka lat większość operacji pomostowania naczyń wieńcowych (tzw. bypassów) prawdopodobnie będzie wykonywana bez potrzeby otwierania klatki piersiowej. Dzięki technice laparoskopowej, nazywanej popularnie "chirurgią przez dziurkę od klucza", wystarczy wykonać po jej lewej stronie tylko kilka nacięć. Jak dotąd tego rodzaju "minimalnie inwazyjne" zabiegi z powodzeniem testowane są w kilku krajach (głównie w USA) na nielicznych pacjentach, ale wygląda na to, że już niedługo będzie można wykonywać ich znacznie więcej. Dotychczasowe wyniki są zachęcające. Kardiochirurdzy wyczekują tylko na potwierdzenie, że są bezpieczne i tak samo skuteczne jak operacje tradycyjne.
Bypassy, zabiegi polegające na wszczepieniu naczyń krwionośnych do mięśnia sercowego, wykonywane są u chorych cierpiących na zaawansowaną niewydolność krążenia, spowodowaną miażdżycą. Kardiochirurdzy zastępują nimi naczynia wieńcowe, które są już niedrożne. W tym celu pobierają krótkie odcinki arterii z podudzia i przyszywają je do tętnic z przodu i z tyłu serca, omijając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta