Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Propozycja dla średniaka

16 września 1996 | Gazeta | KM

Budownictwo czynszowe

Propozycja dla średniaka

Ceny mieszkań rosną szybciej od inflacji i ta tendencja jest zauważalna w całej Polsce. Sporą stabilność za to wykazują wolnorynkowe ceny najmu lokali mieszkalnych. Trudno jest ceny te jednoznacznie wyszacować czy uśrednić, ponieważ wyjątkowo duża jest szara strefa. Oferty, które trafiają do agencji nieruchomości, są znacznie wyższe od czarnorynkowych, ponieważ uwzględniają podatek oraz prowizję agencji. Prowizja to co najmniej jednomiesięczny czynsz, a podatek to co najmniej 21 proc. ceny. Dochód z najmu mieszkań jest opodatkowany według zasad ogólnych czyli kumulowany z innymi dochodami.

W Polsce dominują dwie formy najmu mieszkań. Pierwsza -- to wynajem z tzw. przydziału i tu obowiązują ceny regulowane, znacznie niższe od cen wolnorynkowych. Druga -- według cen wolnorynkowych na podstawie umowy cywilnej. Różnica między tymi dwoma poziomami cen jest dowodem na atrakcyjność miejscowości, której dotyczy. Największe różnice występują oczywiście w Warszawie i innych wielkich miastach. Ale między tymi dwoma poziomami cen nie ma nic pośredniego. Nie istnieje budownictwo czynszowe, mimo bardzo korzystnych ulg podatkowych. Ze wszystkich ulg inwestycyjnych te właśnie są najkorzystniejsze. Budujący na wynajem mogą odliczać od dochodu wielokrotność limitu, przysługuje on bowiem na każde mieszkanie. W tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 861

Spis treści
Zamów abonament