Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wokanda amerykańskiego Sądu Najwyższego

16 września 1996 | Prawo | WS

Polityka i prawo

Wokanda amerykańskiego Sądu Najwyższego

Wojciech Sadurski z Ithaki

Opinia publiczna w Stanach Zjednoczonych emocjonuje się wyborami prezydenckimi. Prawnicy mają dodatkowy powód do emocji: zbliża się kolejna sesja Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, która będzie obfitować w sprawy niezwykle doniosłe, a od decyzji Sądu zależeć może kształt prawa amerykańskiego i amerykańskiej polityki.

Już wiadomo, które sprawy staną się przedmiotem deliberacji, gdy Sąd zacznie obradować na początku października. W tutejszym systemie bowiem od samego Sądu Najwyższego zależy, jakie odwołania od sądów niższych instancji (zwłaszcza: od federalnych sądów apelacyjnych i stanowych sądów najwyższych) rozpatrzy.

Z ponad tysiąca wniosków o apelację składanych corocznie zaledwie około setki podlega rozpatrzeniu. Decyzja o tym wynika nie z przekonania, że wyrok niższej instancji jest nieprawidłowy, ale że sprawa zawiera nowe,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 861

Spis treści
Zamów abonament