Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czystość klasowa

16 września 1996 | Ekonomia | MR

Za Odrą

Czystość klasowa

Jaka jest różnica między proletariuszem a kapitalistą? Oczywista -- proletariusz żyje z pracy rąk, a kapitalista żyje z kapitału, który pozwala mu wyzyskiwać pracę rąk proletariusza. Ponieważ dochody z wyzysku są wielokrotnie wyższe niż dochody z pracy rąk, oczywista jest także różnica trybu życia proletariusza i kapitalisty. Podczas kiedy kapitalista wyleguje się do góry pępkiem z kieliszkiem szampana w jednym i cygarem w drugim ręku, oglądając na żywo striptiz, proletariusz musi się zadowolić piwem i transmisjami z meczów piłkarskich.

Jeśli ktoś sądzi, że powyższy światopogląd, zbudowany według zasady "panowie w stolicy cygara palili", należy do przeszłości, ten bardzo się myli. Przeciwnie, przeżywa on -- przynajmniej w RFN -- gwałtowny renesans i raczej nie ulega kwestii, że dojdzie w Niemczech do ideologicznej walki o jego przetrwanie. Walki, która może się skończyć rozbiciem ruchu związkowego.

Kiedy w latach 70. , w ramach propagowanego przez socjaldemokratyczno-liberalny rząd RFN hasła "Wandel durch Annäherung" (zmiana przez zbliżenie) ówczesny kanclerz Helmut Schmidt przyjmował sekretarza generalnego KPZR Leonida Breżniewa w swoim prywatnym domu w Hamburgu, Breżniew nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 861

Spis treści
Zamów abonament