Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wspólnikom potrzebne są nie tylko zapisy w umowie, ale też pieniądze

08 maja 2012 | Finanse przedsiębiorstwa | Regina Skibińska

Ubezpieczenia | W razie śmierci jednego ze współwłaścicieli spółki drugi musi spłacić jego spadkobierców. W takiej sytuacji można wystąpić do banku o kredyt, sprzedać część majątku albo skorzystać z wykupionej polisy na życie

Nie każdy przedsiębiorca zastanawia się, co stanie się z firmą, gdy umrze jeden ze wspólników. A przecież może się to skończyć utratą części majątku albo nawet zakończeniem działalności gospodarczej. Warto zastanowić się więc nad takim planem sukcesji, który zapewni kontrolę nad majątkiem.

– Plan sukcesji powinien być skonstruowany z uwzględnieniem interesów osób oraz organizacji gospodarczych, które pozostaną i będą musiały stawić czoła prawnym, finansowym i organizacyjnym skutkom śmierci osób dla nich istotnych – mówi Łukasz Martyniec, prawnik z kancelarii Wealth Management Group, specjalizującej się w sukcesji.

Właściciele spółki powinni wiedzieć, kto ewentualnie zastąpi każdego z nich w razie śmierci, czy wśród spadkobierców są osoby, które mogą przejąć biznes, a jeśli nie, to kto może zająć miejsce zmarłego.

Po śmierci współwłaściciela firmy mogą pojawić się różne problemy wynikające z przepisów prawa rodzinnego, spadkowego i handlowego. Do tego dochodzą koszty, takie jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9226

Wydanie: 9226

Spis treści
Zamów abonament