Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż gruntu użytkownikowi bez VAT

08 maja 2012 | Prawo i praktyka | Agnieszka Urbaniak
źródło: Rzeczpospolita

Z dostawą nieruchomości mamy do czynienia w momencie ustanowienia czy przeniesienia prawa wieczystego użytkowania. Nie może więc do niej dojść po raz drugi, gdy dotychczasowy użytkownik staje się właścicielem posesji

Potwierdzają to wyroki sądów administracyjnych i interpretacje fiskusa. Kwestia wykupu prawa użytkowania wieczystego przez dotychczasowych użytkowników wieczystych jest przykładem wyraźnie ukazującym oderwanie definicji dostawy towarów wynikającej z ustawy o VAT od przeniesienia własności w znaczeniu prawnym.

Cywilistycznie sprzedaż nieruchomości dotychczasowym użytkownikom wieczystym uregulowana została w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Transakcja ta odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej. Prawnie zatem jest to nowa transakcja, w efekcie której dotychczasowy użytkownik staje się pełnoprawnym właścicielem danej nieruchomości.

Ważny ekonomiczny charakter transakcji

Natomiast z perspektywy VAT przy przeniesieniu prawa do dysponowania towarem jak właściciel kluczowa jest ekonomiczna istota transakcji, a nie jej charakter prawny (por. wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-320/88, Shipping and Forwarding Enterprise Safe BV).

W odniesieniu do użytkowania wieczystego takiemu stanowisku sprzyja sam kodeks cywilny. W art. 233 nadaje on bowiem użytkownikowi wieczystemu prawa bardzo zbliżone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9226

Wydanie: 9226

Spis treści
Zamów abonament