Roszczenie trzeba precyzyjnie określić
Zawezwanie do próby ugodowej nie zawsze przerywa bieg przedawnienia
Złożenie przez wierzyciela wniosku o zawezwanie do próby ugodowej wszczyna postępowanie pojednawcze, które z założenia ma prowadzić do zawarcia ugody. Gdyby ugody jednak nie zawarto, wniosek taki co do zasady przerywa bieg terminu przedawnienia roszczenia w nim określonego.
Przeprowadzenie postępowania pojednawczego nie oznacza jednak, że w przypadku wniesienia przez wnioskodawcę w późniejszym terminie pozwu sąd automatycznie uzna, iż przerwanie biegu przedawnienia roszczenia pieniężnego rzeczywiście nastąpiło. Zagrożenia tego można uniknąć, formułując wniosek w odpowiedni sposób.
Co jest podstawowym celem
Niejednokrotnie w praktyce dochodzi do sytuacji, gdy wierzyciel o spornym roszczeniu przypomina sobie niedługo przed upływem terminu przedawnienia. Taka sytuacja może mieć m.in. miejsce, gdy termin ten jest stosunkowo krótki, np. w przypadku sporów pomiędzy przedsiębiorcami lub gdy roszczenie obejmuje odszkodowanie za niezawarcie umowy przedwstępnej. Jeżeli wierzyciel nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta