Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybki rozwój dzięki akwizycjom

08 maja 2012 | Finanse przedsiębiorstwa | kinga żelazek
2011 rok to głównie przejęcie Polkomtelu
źródło: Rzeczpospolita
2011 rok to głównie przejęcie Polkomtelu

Przejęcia | Operacja musi być dobrze zaplanowana i skalkulowana, a kupowana firma dokładnie zbadana. Tylko wtedy można liczyć na sukces

Wartość rynku fuzji i przejęć w Polsce w 2011 roku wyniosła około 18,6 mld euro – wynika z danych DealWatch. Największą transakcją ubiegłego roku było przejęcie Polkomtelu za ok.18,1 mld zł przez spółkę Zygmunta Solorza-Żaka. Wśród przejmowanych firm przeważały telekomunikacyjne, medialne oraz z sektora dóbr szybko zbywalnych (FMCG).

W tym roku rynek fuzji i przejęć może zostać zdominowany przez firmy z branży finansowej oraz informatyczno-telekomunikacyjnej. Najchętniej przejmowane są spółki z sektora nowoczesnych technologii; tutaj o konkurencyjności decyduje szybki rozwój i podążanie za nowinkami.

Jak znaleźć kandydata do przejęcia

Gdy władze przedsiębiorstwa są zainteresowane rozwojem biznesu poprzez akwizycję, powinny przez dłuższy czas skrupulatnie śledzić rynek, typując kandydatów do przejęcia. Chodzi o to, aby wybrać najodpowiedniejszą firmę ze względu na asortyment jej produkcji czy rynek, na którym działa.

Kupujący powinien również wstępnie oszacować, czy takie przejęcie spowoduje przyrost wartości jego spółki. Na przykład pozytywny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9226

Wydanie: 9226

Spis treści
Zamów abonament