Jak rozliczyć wydatki na spłatę pożyczki wewnątrzgrupowej
Spółki tworzące grupy kapitałowe mają wątpliwości, czy odsetki wypłacane przez spółkę pożyczkobiorcę innym członkom grupy można zaliczyć do kosztów podatkowych bez żadnych ograniczeń
Nie zgadzają się na to organy podatkowe ani sądy administracyjne.
Cienka kapitalizacja
Instytucja „niedostatecznej” czy też „cienkiej” kapitalizacji (ang. thin capitalization) uregulowana jest w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 oraz w art. 16 ust. 6 – 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Regulacja ta jest realizacją wytycznych OECD i ma ona charakter szczególny, w związku z czym nie powinna podlegać wykładni rozszerzającej.
W orzecznictwie sądów administracyjnych wskazano, że istotą niedostatecznej kapitalizacji jest ograniczenie finansowa-
nia podmiotów gospodarczych działających w ramach tej samej grupy poprzez udzielanie im kredytów czy pożyczek zamiast podnoszenia kapitału (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 20 kwietnia 2011 r., I SA/Gd 166/11).
Ile odsetek do kosztów
W praktyce dość często się zdarza, że spółka należąca do grupy kapitałowej (GK) bądź podatkowej grupy kapitałowej (PGK) korzysta z tzw. pożyczek wewnątrzgrupowych. Zgodnie z umową pożyczki od jej kwoty naliczane są odsetki. Co do zasady pożyczka zostaje udzielona na określony w umowie okres.
Nasuwa się pytanie – czy w świetle art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz 61 ustawy o PIT odsetki od pożyczki wewnątrzgrupowej mogą być zaliczone w całości do kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta