Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie VAT zależy od tego, kto jest właścicielem

08 maja 2012 | Prawo i praktyka | Wojciech Kaczmara Maciej Kaczmarek

Infrastruktura może być wybudowana na gruncie należącym do inwestora albo udostępnionym przez gminę. W pierwszym przypadku jej nieodpłatne przekazanie będzie dostawą, w drugim – usługą

Od 1 kwietnia 2011 r. nieodpłatne przekazania towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia VAT, uznawane są za dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. W konsekwencji prowadzi to do opodatkowania całej transakcji VAT. Bez znaczenia pozostaje tu ewentualny związek przekazanej infrastruktury z celami prowadzonego przedsiębiorstwa.

Z kolei nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu, jeśli nie jest możliwe wykazanie związku tych usług z działalnością gospodarczą podatnika. Konsekwentnie, zgodnie z brzmieniem znowelizowanej ustawy o VAT, takie nieodpłatne świadczenie usług, które związane jest z prowadzoną działalnością gospodarczą, nadal nie podlega opodatkowaniu.

Dwie sytuacje

W efekcie dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9226

Wydanie: 9226

Spis treści
Zamów abonament