Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niższa danina od budynków związanych z usługami medycznymi

08 maja 2012 | Prawo i praktyka | Michał Bogacz Katarzyna Czekajło
źródło: Rzeczpospolita

Prowadzący działalność polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych mogą skorzystać z preferencji w podatku od nieruchomości. Zaoszczędzić mogą również przedsiębiorcy wynajmujący powierzchnie takim podmiotom

Niestety zakres oszczędności nie jest jednoznaczny – podatnicy od lat spierają się o to z gminami.

Co mówią przepisy

Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) z preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości korzystają budynki lub części budynków związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajęte przez podmioty udzielające tych świadczeń (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d upol).

Wysokość stawek podatku od nieruchomości określają w drodze uchwały poszczególne rady gmin. Preferencyjna stawka nie może przekroczyć w 2012 r. kwoty  4,45 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej. To o ponad 17 zł mniej niż w przypadku pomieszczeń zajętych przez przedsiębiorców na działalność gospodarczą nieobjętą preferencją.

Niższej stawki nie można natomiast zastosować do gruntów, na których położone są tego typu budynki, ani do budowli znajdujących się na tych gruntach (dróg, ogrodzeń itp.). Podlegają one opodatkowaniu stawkami właściwymi dla gruntów i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Mniej nie tylko od gabinetu

Do zastosowania obniżonej stawki konieczne jest jednoczesne spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze, budynki (ich części) muszą być związane z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9226

Wydanie: 9226

Spis treści
Zamów abonament