Zarobki z tych samych lat co wcześniej, ale bazówka w nowej wysokości
Dla rencisty lepiej, gdy ZUS obliczy mu podstawę emerytury na nowo. Kiedy ten wariant jest niemożliwy, 30-miesięczny staż pozwoli mu zwiększyć część socjalną świadczenia
Przypomnijmy, że tzw. stara emerytura składa się z trzech części:
- socjalnej – która wynosi 24 proc. kwoty bazowej,
- należnej za okresy składkowe – po 1,3 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok,
- należnej za okresy nieskładkowe – po 0,7 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok.
Osoba, która przechodzi z renty na „starą” emeryturę, może wskazać do jej obliczenia:
- podstawę wymiaru ustaloną na nowo (z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego 20-lecia lub z 20 lat dowolnie wybranych z całego okresu ubezpieczenia) albo
- podstawę wymiaru renty (w wysokości uwzględniającej rewaloryzację oraz wszystkie kolejne waloryzacje przypadające w okresie następującym po ustaleniu prawa do renty).
Wybór z 10 lub 20 lat
Gdy świadczeniobiorca wybierze pierwszy wariant, ZUS oblicza zarówno podstawę wymiaru emerytury, jak i jej część socjalną od nowej kwoty bazowej, obowiązującej w dniu przyznania tego świadczenia (tj. w dniu zgłoszenia wniosku lub w dniu powstania prawa do emerytury, jeśli spełnienie ostatniego z wymaganych warunków nastąpiło już po zgłoszeniu podania).
Warto w tym miejscu podkreślić, że w wyniku uchwały Sądu Najwyższego z 20 lipca 2006 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta