Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klauzule w kontrakcie firm są ważne także dla banku

08 maja 2012 | Prawo i praktyka | Marcin Gruszko
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorca, zawierając umowę z kontrahentem, powinien zwrócić uwagę na zapisy, które mogą mieć potem wpływ na finansowanie realizowanych przedsięwzięć

Bardzo często zdarza się, że po podpisaniu kontraktu firma ubiega się o finansowanie bankowe zakupu surowców do produkcji czy materiałów budowlanych. Może się jednak okazać, że na przeszkodzie do otrzymania finansowania lub też dostania go na korzystnych warunkach stoi treść umowy handlowej.

Mimo że bank nie jest jej stroną, pewne zapisy mogą mieć wpływ na późniejszy proces finansowania. Dzieje się tak m.in. dlatego, że bank, udzielając finansowania, wymaga uzyskania szeregu praw związanych z kontraktem handlowym lub przychodami z niego.

Są typowe klauzule, których treść najczęściej pozostaje ściśle powiązana z umową finansowania (np. umową kredytową) i na które przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z punktu widzenia późniejszego jej finansowania. Wiele istotnych klauzul znajduje się w jej końcowych postanowieniach, w związku z czym bywa, że zostają niezauważone podczas lektury.

To szczególnie niebezpieczne, ponieważ również  w tym zakresie może zadziałać zasada „małego druku”. To, że zapis znajduje się na ostatniej stronie i wydaje się standardowy, nie zmienia faktu, że może mieć poważne konsekwencje prawne.

Zakaz cesji

Z punktu widzenia finansowania bankowego bardzo istotna jest klauzula zakazu cesji wierzytelności – skuteczna bezwzględnie, nawet jeśli zastrzeżona w kontrakcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9226

Wydanie: 9226

Spis treści
Zamów abonament