Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędnik na zastępstwo

08 maja 2012 | Prawo i praktyka | Małgorzata Terlikowska

Nieobecnego pracownika samorządowego może zastąpić ktoś z zewnątrz, kto nigdy w urzędzie nie pracował. Ominie go służba przygotowawcza, ale nie ma co liczyć, że zagrzeje tam miejsce

W razie dłuższej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, pracodawca ma możliwość zorganizowania jego  zastępstwa, zatrudniając pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 25 § 1 kodeksu pracy).

Podczas absencji nieobecnego

Umowa na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy na czas określony. Obejmuje tylko czas nieobecności pracownika zastępowanego. Przez usprawiedliwioną nieobecność w pracy rozumie się w tym przypadku wszystkie okresy zawieszenia obowiązku świadczenia pracy niezawinione przez pracownika – np. urlop macierzyński, urlop wychowawczy czy chorobę.

Osoba przyjęta na zastępstwo wykonuje pracę na takich samych warunkach, na jakich aktualnie jest zatrudniony zastępowany pracownik. Odnosi się to zwłaszcza do rodzaju pracy oraz zakresu obowiązków służbowych.

Na stołek urzędnika

Możliwość zastąpienia w ten sposób swojego nieobecnego pracownika ma również kierownik jednostki samorządowej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9226

Wydanie: 9226

Spis treści
Zamów abonament