Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uważaj, jakie informacje umieszczasz w ofercie pracy

08 maja 2012 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Jeśli podasz służbom zatrudnienia prywatny numer telefonu w ogłoszeniu o wolnym stanowisku, nie zdziw się, że może on być wykorzystany przez szukających posady

W zgłoszeniu oferty pracy jeden z członków zarządu wskazał dane firmy, adres poczty elektronicznej oraz uzupełnił je prywatnym numerem telefonu komórkowego. Zgłoszenie zostało przekazane do powiatowego urzędu pracy, który umieścił je na tablicy ogłoszeń oraz na platformie elektronicznej.

Po odebraniu telefonu od bezrobotnego zainteresowanego pracą właściciel telefonu uznał, że urząd pracy w sposób nieuprawniony udostępnił jego dane osobowe. Skierował sprawę do generalnego inspektora danych osobowych z żądaniem zaniechania przetwarzania takich danych, w tym w szczególności udostępniania jego prywatnego numeru telefonu.

Czy takie zachowanie rzeczywiście może zasługiwać na ochronę i czy powiatowy urząd pracy powinien chronić prywatny numer telefonu? Innymi słowy, czy urząd mógł zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.) oraz ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008r., nr 69, poz. 415 ze zm.) przekazać numer telefonu osobom trzecim?

Odrzucona skarga

Szanse na ochronę prywatności są w tym przypadku niewielkie. Dlaczego? Ponieważ współwłaściciel firmy przekazał te dane dobrowolnie, sam wypełniając stosowne zgłoszenie oferty pracy. Wprawdzie zgodnie z jego intencją to adres poczty elektronicznej miał stanowić jedyne źródło kontaktu dla osób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9226

Wydanie: 9226

Spis treści
Zamów abonament