Jakie są skutki nieodpłatnego przekazania infrastruktury
Inwestor, który za darmo oddaje gminie drogę czy przyłącza wodociągowe wykonane przy okazji budowy np. centrum handlowego, może mieć problem z podatkowym rozliczeniem takiego przekazania
Wątpliwości pojawiają się zarówno na gruncie CIT, jak i VAT. Przedsiębiorcy realizujący inwestycje nieraz oprócz prac związanych tylko i wyłącznie z ich budową wykonują również dodatkową infrastrukturę np. ciągi komunikacyjne lub przyłącza wodociągowe. Zakres takich dodatkowych prac często wynika z porozumienia o współpracy między gminą a inwestorem, które obliguje tego drugiego do wybudowania infrastruktury towarzyszącej inwestycji.
Wybudowanie infrastruktury służy obu stronom takiego porozumienia, np.: usprawnia ruch lokalny, wpływa na zadowolenie użytkowników oraz liczbę potencjalnych klientów inwestycji i tym samym leży w interesie zarówno inwestora, jak i gminy. Po zakończeniu prac inwestor zazwyczaj nieodpłatnie przekazuje elementy infrastruktury gminie, która następnie administruje otrzymanym mieniem oraz ponosi koszty jego utrzymania. Przyjrzyjmy się podatkowym skutkom takiego przekazania.
Na gruncie podatku dochodowego największe znaczenie dla przedsiębiorców ma możliwość zaliczenia nakładów poniesionych na budowę infrastruktury do kosztów uzyskania przychodów. Należy tu ocenić związek tych nakładów z przychodem, w sytuacji jej późniejszego nieodpłatnego przekazania.
Zgodnie z art. 15 ustawy o CIT, za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta