Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzykowny handel częściami

08 maja 2012 | Prawo i praktyka | Michał Kosiarski

Firmy, które kupują stare samochody za granicą i sprzedają ich części, mają wiele obowiązków wynikających z przepisów o odpadach. Ich ignorowanie grozi surowymi sankcjami, w tym utratą pojazdów

Przekonał się o tym jeden z importerów, któremu inspekcja ochrony środowiska nakazała oddanie 45 sztuk starych aut do stacji demontażu lub punktu zbiórki pojazdów.

Na złom czy elementy zamienne

Przedsiębiorca ściągał z Austrii uszkodzone i niekompletne stare auta z przeznaczeniem na części. Dowodami na to były m.in. ogłoszenia internetowe, z których korzystał biznesmen, jak również bardzo niskie ceny aut.

Ponadto pojazdy nie mogły już być zarejestrowane w Polsce, bo nie miały odpowiednich dokumentów (m.in. dowodów rejestracyjnych, dowodów własności), pochodziły z wyprzedaży firm ubezpieczeniowych, których klienci odstępowali od dokonania napraw. Auta były też częściowo rozebrane – nie miały silników i skrzyń biegów.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną przedsiębiorcy (wyrok z 13 kwietnia 2012 r., II OSK 157/11). Wcześniej stanowiska przedsiębiorcy nie podzieliły dwie instancje organów administracji oraz wojewódzki sąd administracyjny. Podobne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9226

Wydanie: 9226

Spis treści
Zamów abonament