Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy operacje plastyczne są zwolnione z VAT

21 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Mikołaj Paja

Zabiegi z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej są zwolnione z VAT nie tylko wtedy, gdy są związane z przebytą chorobą bądź urazem, lecz również wtedy, gdy mają profilaktyczny charakter i służą zachowaniu zdrowia pacjenta.

Tak orzekł NSA w wyroku z 19 grudnia 2012 r. (I FSK 259/12).

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej we wniosku o wydanie interpretacji napisał, że wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej. Podatnik opisał osiem przeprowadzanych przez siebie operacji (m.in. powiększenie piersi, plastyka rozstępu mięśni prostych etc.) i zwrócił się do organu z pytaniem, czy są one zwolnione z VAT. W ocenie podatnika siedem z opisanych zabiegów jest usługą medyczną w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Z jego stanowiskiem nie zgodził się jednak organ podatkowy, wskazując, że zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE należy poddać analizie przede wszystkim cel świadczonych usług. Aby mogły być zwolnione z VAT, muszą służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Zdaniem organu opisane przez zakład zabiegi nie spełniają tej przesłanki, gdyż ich celem jest poprawa wizerunku i samopoczucia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9441

Wydanie: 9441

Spis treści
Zamów abonament