Jak wyceniać rozrachunki
KSIĘGI | Odpisy aktualizujące obciążają pozostałe koszty operacyjne bądź finansowe, w zależności od tego, jakiego rodzaju należności dotyczą.
Marcin Jeremicz
Wycena bilansowa należności następuje w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności. Regulacja ta określona jest w art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Zachowanie zasady ostrożności polega na oszacowaniu i uwzględnieniu prawdopodobieństwa zapłaty należności. Poprzez kwotę wymaganej zapłaty należy rozumieć określoną w jednostkach pieniężnych kwotę, którą odbiorca zobowiązany jest zapłacić (lub uregulować w inny sposób, np. w formie barteru) na rzecz wierzyciela. Kwota wymaganej zapłaty, oprócz należności głównej, może zawierać również:
- kary umowne,
- koszty sądowe oraz
- odsetki należne za zwłokę w zapłacie.
Jednostka obciąża dłużnika odsetkami, wystawiając notę odsetkową.
Przykład
Spółka X posiada należność od spółki B. Należność jest przeterminowana. Na dzień bilansowy spółka A naliczyła odsetki w kwocie 1000 zł od przeterminowanej płatności.
1) naliczenie odsetek od należności (memoriał)
Artykuł 26 uor wskazuje, że inwentaryzację należności przeprowadza się poprzez uzyskanie od kontrahentów potwierdzeń sald, a następnie wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic w księgach rachunkowych.
W jaki sposób potwierdzać
Potwierdzenie sald nie obejmuje należności spornych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta