Sposób rozliczenia faktury korygującej „in plus” zależy od jej przyczyny
Gdy zdarzenie powodujące konieczność zmiany danych faktury nie wystąpiło w dacie wystawienia dokumentu pierwotnego, faktura korygująca powinna być rozliczona na bieżąco.
Tak orzekł WSA w Warszawie 17 grudnia 2012 r. (III SA/Wa 1634/12).
Spółka zawarła w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży działek stanowiących prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności budynku przeznaczonego pod wynajem. Cena została skalkulowana przy uwzględnieniu kwoty czynszu należnego z umów najmu, jakie były zawarte w dniu sprzedaży nieruchomości. Część powierzchni nieruchomości nie była wynajęta, dlatego strony umowy uzgodniły, że jeżeli w okresie trzech lat po zawarciu umowy sprzedaży spółka doprowadzi do zawarcia nowych umów najmu, to cena sprzedaży ulegnie podwyższeniu.
Spółka faktycznie doprowadziła do zawarcia nowych umów najmu. Wystawiła więc korekty dotyczące zwiększenia ceny (określonego na podstawie warunków nowych umów najmu) oraz zapłaciła należny VAT. W związku z tym zadała następujące pytanie: czy faktury korygujące dokumentujące podwyżki ceny powinny być uwzględniane w deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, w których kwoty zwiększenia ceny stały się należne? Zdaniem spółki faktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta