Zanim senior dostanie pieniądze, wypełnia podanie i czeka
Tylko wybrane grupy pracowników mają prawo do emerytury obliczanej na nowych zasadach. To sam zainteresowany składa wniosek o świadczenie.
Od 1 stycznia 2013 r. prawo do emerytury przyznawanej i obliczanej według nowych zasad (dalej nowa emerytura), przysługuje emerytom, którzy osiągną zróżnicowany powszechny wiek emerytalny. Mówi o nim art. 24 ust. 1a i 1b oraz art. 27 ust. 2 i 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna). Prawo do nowej emerytury zależy wyłącznie od tego, czy wnioskodawca osiągnie zróżnicowany powszechny wiek emerytalny. Dla jego ustalenia nie ma znaczenia długość posiadanego okresu składkowego i nieskładkowego. Trzeba natomiast udowodnić jakikolwiek okres ubezpieczenia.
Nowa emerytura przysługuje zarówno tym, którzy przystąpili do jednego spośród otwartych funduszy emerytalnych, jak i tym, które takiego funduszu nie wybrały.
Miesiąc od zgłoszenia
Procedurę przejścia na emeryturę reguluje ustawa emerytalna oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (DzU nr 237, poz. 1412).
Przepisy zobowiązują pracodawców m.in. do wystawiania zarówno aktualnym, jak i byłym pracownikom zaświadczeń oraz dokumentów poświadczających:
- posiadane okresy składkowe i nieskładkowe,
- osiągane przychody stanowiące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta