Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje nowych planów powstałych w trakcie budowy

21 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

NIERUCHOMOŚCI | Zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzący inwestycje korygują swoje zamierzenia. Wówczas trzeba poprawić zatwierdzony projekt budowlany.

Bywa tak, że przedsiębiorca postanawia dokonać zmian w obiekcie, który jest w trakcie budowy.  Na przykład chce wybić więcej otworów okiennych i jednocześnie zrezygnować z jednego piętra. Prawo budowlane dopuszcza tego typu zmiany i dzieli je na istotne i nieistotne odstąpienia.

Uwaga! Często odstąpienie jest mylone z odstępstwem. Tymczasem nie jest to jedno i to samo. Pierwszego dotyczy art. 9 prawa budowlanego, zgodnie z którym w szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Natomiast o odstąpieniach mówi art. 36a prawa budowlanego.

Co to jest istotne odstąpienie

Prawo budowlane nie ustala precyzyjnie i jednoznacznie granicy pomiędzy istotnym a nieistotnym odstąpieniem. Można to jednak stwierdzić na podstawie art. 36a prawa budowlanego >patrz ramka.

Jak wynika z jednego z orzeczeń sądowych – art. 36a prawa budowlanego został  wprowadzony jedynie w celu dyscyplinowania procesu inwestycyjnego. Inwestor dysponujący nieruchomością do celów budowlanych jest uprawniony podczas robót budowlanych do zmian, przeróbek i istotnych odstępstw, jeśli nie pozostają w kolizji z przepisami prawa, jednak nie może doprowadzić do powstania innej nowej inwestycji pozbawionej charakterystycznych parametrów i cech właściwych dla obiektu zatwierdzonego w pierwotnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9441

Wydanie: 9441

Spis treści
Zamów abonament