Więcej praw dla niemieckich muzułmanów
Zdaniem wyznawców islamu ich religia jest w Niemczech traktowana po macoszemu. Powoli to się zmienia
Traktat państwowy – tak ambitną nazwę nosi podpisane właśnie porozumienie pomiędzy władzami landu Brema a trzema wspólnotami muzułmańskimi. Na jego mocy muzułmanie otrzymali gwarancję, że nikt nie będzie im stawiał przeszkód w budowie meczetów i to z kopułą i minaretami. Nie mają obowiązku świadczenia pracy w czasie najważniejszych świąt muzułmańskich , dzieci nie muszą wtedy śpieszyć do szkół. Wspólnota muzułmańska nabywa też prawo udziału w kształtowaniu programu przedmiotu o nazwie „Historia Biblii", który ma się jednak opierać na „ogólnych podstawach chrześcijańskich". Wyznawcy islamu nabywają także prawo chowania swych zmarłych na cmentarzach komunalnych.
– To milowy krok w kierunku zrównania praw muzułmanów i wyznawców innych religii, ale różnice w traktowaniu islamu w porównaniu z innymi religiami są nadal ogromne – tłumaczy „Rz" Ali Kizylkaya, szef Centralnej Rady Muzułmańskiej. Wprawdzie wiele z zawartych w porozumieniu spraw było wcześniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta