Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wątpliwy zakaz ujawniania pensji

21 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Angelika Ciastek-Zyska

OCHRONA DANYCH | Wewnętrzne przepisy mogą zabraniać podawania danych o wynagrodzeniach. Jeśli jednak pracownik podzieli się tą informacją, zwolnienie go z tego powodu jest ryzykowne.

Angelika Ciastek-Zyska

Mimo że przepisy kodeksu pracy nie regulują wprost kwestii utrzymywania w tajemnicy zarobków podwładnych, obowiązek szefa w tym zakresie wynika z podstawowych zasad prawa pracy. Stosownie do art. 111 kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Udzielenie informacji o zarobkach bez zgody podwładnego może spowodować naruszenie jego dóbr osobistych, a tym samym narazić pracodawcę na odpowiedzialność cywilną.

Krąg wtajemniczonych

Istnienie takiego obowiązku potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 16 lipca 1993 r. (I PZP 28/93). Orzekł, że ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 kodeksu cywilnego. Podkreślił też, że zatrudniony ma „prawo do milczenia w zakresie jego stosunku pracy dotyczącego wysokości pensji".

Z zakazem ujawniania wynagrodzenia przez pracodawcę, którego złamanie narusza dobra osobiste pracownika, mamy do czynienia wtedy, gdy taką informację można zaliczyć do sfery prywatności zatrudnionego. O tym natomiast przesądza całokształt stosunków społecznych i gospodarczych, zwyczajów i zasad współżycia społecznego.

Przykład

Pracodawca przedłożył pracownikom do podpisu zbiorczą listę płac, na której znajdowały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9441

Wydanie: 9441

Spis treści
Zamów abonament