Kto i za ile wywiezie śmieci z domu
Przed nami rewolucja w gospodarowaniu odpadami. Co się zmieni dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli domów?
Na czym będą polegały zmiany związane z wejściem w życie ustawy o utrzymaniu czystości w gminach?
Paweł Puch: Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu będzie ona wybierać przedsiębiorstwo świadczące usługi na jej terenie.
Wszystko wskazuje na to, że opłaty za wywóz nieczystości wzrosną
Ustawa zakłada, że właściciele nieruchomości, zamiast płacić za wywóz pojedynczych pojemników o określonej wielkości wybranym firmom, obciążeni będą jedną opłatą śmieciową, którą będą musieli płacić niezależnie od tego, ile śmieci wyprodukują.
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie uwzględniała koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku, w tym recyklingu, a także unieszkodliwiania odpadów zgodnie z obowiązującą hierarchią postępowania z odpadami. Należność będzie naliczana w formie podatku.
Co zmieni w praktyce – dla wspólnot i spółdzielni oraz właścicieli domów – tzw. ustawa śmieciowa?
Właściciele i zarządcy nieruchomości nie będą musieli podpisywać umów z firmami wywożącymi odpady, bo obowiązek ten przejmie gmina i to ona obciąży też opłatami mieszkańców.
Zarządcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta