Jak przeliczać operacje w walutach obcych
Jeżeli na dzień bilansowy dokonuje się wyceny zobowiązań zaciągniętych na sfinansowanie środków trwałych, które na ten dzień nie zostały oddane do użytkowania, to powstałe różnice kursowe korygują cenę nabycia bądź koszt wytworzenia.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości księgi rachunkowe prowadzi się w walucie polskiej.
To samo dotyczy sprawozdania finansowego – musi być ono sporządzone w walucie polskiej.
W związku z tym wszystkie operacje, które wyrażone są w walucie obcej, dla celów prawidłowego ich ujęcia w księ- gach rachunkowych muszą być przeliczone na złote.
Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości wartości aktywów i pasywów wyrażone w walutach obcych przelicza się po obowiązującym na dzień bilansowy średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Wyjątkiem jest gotówka znajdująca się w jednostkach prowadzących kupno i sprzedaż walut obcych, która wyceniana jest po kursie, po którym nastąpił jej zakup, jednak w wysokości nie wyższej od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta