Harmonogram podwładnego ważniejszy niż potrzeby firmy
DOKUMENTY | Stałego rozkładu czasu pracy określonego w regulaminie szef nie może swobodnie zmieniać. Miałby takie prawo, gdyby w wewnątrzzakładowych przepisach przewidział bardziej liberalne postanowienia.
- Mamy w regulaminie zapis, zgodnie z którym pracownicy pracują od 8 do 16. Nie ma natomiast jakichkolwiek dalszych zapisów odnoszących się do godzin pracy.
Na tydzień muszę zmienić rozkład czasu pracy jednej osoby w taki sposób, aby w poniedziałek pracowała od 8 do 15, we wtorek w dotychczasowych godzinach, w środę od 10 do 18, w czwartek od 9 do 17 i w piątek od 8 do 17. Jak rozliczyć jego czas pracy? Czy rozkłady czasu pracy podane w regulaminie mogę swobodnie zmieniać? – pyta czytelnik.
Regulamin pracy to podstawowy akt z obowiązujących w firmie przepisów prawa pracy.
Działa w obie strony
Zgodnie z art. 9 § 1 k.p., ilekroć w kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
Postanowienia regulaminu pracy, które nie są dla pracownika mniej korzystne niż odpowiednie postanowienia kodeksu pracy czy innych ustaw i rozporządzeń (w tym także obowiązującego w Polsce prawa unijnego), mają pierwszeństwo stosowania. Regulamin pracy nie jest aktem wiążącym jedynie załogę. Jego regulacje stosować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta