Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędnie wystawioną fakturę można anulować

04 marca 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Gogola

W przypadku niewprowadzenia do obrotu prawnego dokumentu sprzedaży dotyczącego czynności, która faktycznie nie została wykonana, firma ma prawo wycofać go z obiegu

- W ramach prowadzonej działalności gospodarczej firma dokumentuje wykonywane czynności fakturami. Zdarzają się jednak sytuacje, w których, pomimo wystawienia faktury, faktycznie nie dochodzi do sprzedaży towaru lub usługi. Wówczas firma nie wysyła do swoich kontrahentów faktur, tylko pozostawia je w swojej dokumentacji. Jeżeli jednak faktury są wysłane, to kontrahenci je zwracają do firmy, wskazując, że faktura została błędnie wystawiona. Czy w takich przypadkach podatnik może anulować fakturę? – pyta czytelnik.

Przepisy dotyczące VAT nie regulują zagadnienia anulowania faktur. Jednak zarówno w orzecznictwie sądowym, jak również w stanowiskach organów podatkowych dopuszcza się taką możliwość.

Należy przy tym podkreślić, że anulowanie faktur jest inną instytucją aniżeli korygowanie faktur. Co do zasady anulowanie faktur możliwe jest tylko wówczas, gdy faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego. Natomiast w przypadku jej wprowadzenia do obrotu, jedyną drogą poprawy pierwotnej faktury jest wystawienie faktury korygującej.

Korekta to co innego

W zakresie korygowania podstawy opodatkowania poprzez korektę faktury przepisy wskazują na szczególny sposób postępowania podatnika, określony w art. 29 ust. 4a ustawy o VAT.

Mianowicie w przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament